Az skor
Sok vltozson ment t s rengeteget fejldtt a tenisz, mg kialakult a ma ismert formja - eredete ugyanakkor igen meglep. Sok szaktekintly vli gy, hogy elszr az kori Egyiptomban jtszottk, a vallsi nnepek egyik fontos rszeknt - legalbbis erre utalnak a Kr.e.1500 tjn keletkezett, templomfalakba vsett rajzolatok.
Az "igazi tenisz" francia eredete:
A mr birodalom dl-franciaorszgi terjeszkedsnek idejn , a 8. szzadban trtnt, hogy keresztny szerzetesek eltanultak a hdtktl egy jtkot, amelyet la soule-nak hvtak. Az egyszerstett vltozatban puszta kzzel vagy egy bottal kellett a falhoz verni a labdt. A jtk olyannyira meghdtotta a kolostorokat, hogy mr-mr a betilts veszlye fenyegette, miutn az egyhz vezeti azt lttk, a szerzetesek tbb idt tltenek a falaknl, mint az imazsmolyokon. Mg szerencse, hogy a la soule kikltztt a falakon tlra, a kirlyi udvarban s a nemessg soraiban pedig garantlt volt a tovbbi ltezse. Ezutn fejldtt ki Galliban a teniszhez mg kzelebb ll sport, a jeu de paume (jtk a plmval), amely mindazonltal mg mindig a fallabdhoz (squash) llt kzelebb, hiszen fedett plyn kellett a labdt a falhoz csapkodni.
A 15. szzadban kerltek a markokba az els tflesgek, a francia rajongk pedig rendre egy-egy hangos "tenez!" (jtssz!) kiltssal indtottk a meccseket, mellyel a vilgra segtettk a sportg ma is ismert nevt. Felcseperedshez termszetesen a kirlyi udvar kellett: ott neveztk el valdi (real) vagy kirlyi (royal) tenisznek. Ez utbbi vltozat hamar bvkrbe kertette Anglit - persze ott is a kirlyok sportjaknt emlegettk. VIII. Henrik egyenesen megszllottja volt, Hampton Court-i palotjban kln plyt pttetett. s a jtk hamar sztterjedt a kontinensen: idvel Spanyolorszgban, Hollandiban, Nmetorszgban, Svjcban s Olaszorszgban is elsznt labdapflk npestettk be a plykat. Hanyatlshoz megintcsak a francik kellettek: a forradalomban, majd a napleoni hbork inkbb az gygolyk jtszottk a fszerepet, nem a labdk.
Azrt nhny helyen igen eltklt riemberek mg manapsg is letben tartjk az si sportot: a Hampton Court-i plyn nagy attrakcinak szmt egy-egy meccs, de vilgszerte lteznek kirlyi teniszplyk.
Tenisz a fvn
A 18. szzadi visszaesst kveten a viktorinus kor felvirgzsa a tenisznek is j lendletet adott Britanniban. A 19. szzadban egyre-msra pltek plyk az uradalmakban, st, megnyitottak az els klubbok is. mgnem valaki rjtt, hogy a szabadban is lehetne zni ezt a sportot: megszletett a fves plys vltozat, amely egyszersmind meghozta az igazi ttrst. Ezentl mr nemcsak kirlyok, hercegek, grfok hajszoltk a labdt - a tehets polgr a sajt kertjben is nekiveselkedhetett a tenisznek. A szellem pedig olyannyira kiszabadult a palackbl, hogy nemsokra salakon s kemnyplyn is elkezdtek vonalakat hzkodni, hlkat feszteni.
Elfordultak a croquet-tl
Igaz, ahhoz, hogy a tenisz mlt rangra emelkedhessk a trsasgi letben, mg hinyzott valami: amikor aztn a kor egyik legeredmnyesebb egylete, az All England Croquet Club elismerte sportknt, a tenisz elindulhatott vilghdt tjra. Persze a klubvezetst sem az ri szeszly vezette: mind tbb tag fordult a croquet-nl sokkal izgalmasabb tenisz fel, azaz muszj volt kvetni a trendet.
A versenytenisz megjelense
Hogy az j sport alapjai igazn szilrdak legyenek, az immron All England Croquet ang Lawn Tennis Club nven virt egylet bajnoksgot rendezett, 1877-ben. Egy bizottsg alaktotta ki a szablyokat, amelyekkel lejtszottk az els tornt a Worple Roadon, London Wimbledon nev kerletben. Elszr csak az uraknak rendeztek versenyt, egyniben. Ht vvel ksbb a hlgyek is tt ragadhattak, tovbb a frfiak prosban is megmrkzhettek, a ni pros s vegyespros premierjre viszont 1913-ig kellett vrni. A wimbledoni tornk egyre nagyobb visszhangra talltak, az izgalmak, a sportg npszersge vilgszerte ismertt tette a teniszt s magukat a jtkosokat. Kezdtek nnepelt kilasszisokrl beszlni, eleinte William renshaw nevt ejtettk ki nagy-nagy hitattal, aki 1881 s 1889 kztt zsinrban nyolcszor nyerte el a bajnoki cmet, megadva az alaphangot - s fellltva egy azta is hasztalan ostromlott rekordot.
1922-ben kltztt t a teniszcentrum a ma is ismert helyre, a Churh Roadra - nyaranta itt zajlik az azta is a vilg legrangosabb viadalnkak tartott bajnoksg, amely a francia, az ausztrl s az amerikai bajnoksggal egytt az gynevezett Grad Slam-tornk sorba tartozik.
forrs: Sue rich: a tenisz kziknyve
copyright 2007/2008 by: tenisz.rulz.hu |